Tootja info
| Elko long description line | AMD B550 | ATX | Audio 7.1 channels | CPU AMD | Socket Socket AM4 | Series AMD Ryzen 3000 Series | Supported memory types DDR4-SDRAM | 4xNumber of memory slots | Memory slots type DIMM | Supported storage drive interfaces SATA III | 4096 x 2160 pixels | 4xUSB 2.0 ports quantity | 2xUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1xUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1xUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1xEthernet LAN (RJ-45) ports | 1xHDMI ports quantity | Wi-Fi Yes | Bluetooth Yes |
| Kokkuvõte | MSI B550 GAMING WIFI. Processor manufacturer: AMD, Processor socket: Socket AM4, Compatible processor series: AMD Ryzen 3000 Series. Supported memory types: DDR4-SDRAM, Maximum internal memory: 128 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: SATA III, Supported storage drive types: HDD & SSD. Maximum resolution: 4096 x 2160 pixels. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, LAN controller: Realtek 8111H, Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Motherboard/B550-GAMING-WIFI |
| Unit Box Height | 0.085 |
| Unit Box Length | 0.34 |
| Unit Box Width | 0.27 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset | AMD B550 |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| PC health monitoring | CPU/Fan/Temperature |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 3000 Series |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM4 |
| ECC сompatibility | ECC & Non-ECC |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory clock speed (max) | 2667 MHz |
| Supported memory clock speeds | 2667/2800/2933/3000/3066/3200/3466/3600/3733/3866/4000/4133/4266/4400/4533/4600/4733/4800/4866 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Unbuffered memory | Jah |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| 12V power connector | Jah |
| ATX Power connector (24-pin) | Jah |
| Chassis intrusion connector | Jah |
| CPU fan connector | Jah |
| Front panel audio connector | Jah |
| Front panel connector | Jah |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| RGB LED pin header | Jah |
| Total number of SATA connectors | 6 |
| TPM connector | Jah |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| S/PDIF out port | Jah |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| WiFi-AP antenna jack | 2 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Jah |
| LAN controller | Realtek 8111H |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Jah |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 1st M.2 largest key size | 22110 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 3.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| ACPI version | 6.0 |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Clear CMOS jumper | Jah |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Cables included | SATA |
| Drivers included | Jah |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.007803 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.64 kg |
Lisainformatsioon
| Kaubamärk | MSI |
|---|---|
| MPN | B550 GAMING WIFI |
| EAN kood | 4711377376143 |
| Toote tüüp | Emaplaadid (AMD) |
| Tootjagarantii (kuud) | 36 kuud |
| Laius (mm) | 304 mm |
| Sügavus (mm) | 243.84 mm |