Tootja info
| Elko long description line | Intel Z890 | ATX | Audio 7.1 channels | CPU Intel | Socket LGA 1851 (Socket V1) | Series Intel Core Ultra (Series 2) | Supported memory types DDR5-SDRAM | 4xNumber of memory slots | Memory slots type DIMM | Supported storage drive interfaces M.2,SATA III | 6xUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1xUSB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1xEthernet LAN (RJ-45) ports | 1xHDMI ports quantity | 1xThunderbolt ports quantity | Wi-Fi Yes | Bluetooth Yes |
| Kokkuvõte | MSI Z890 GAMING WIFI. Processor manufacturer: Intel, Processor socket: LGA 1851 (Socket V1), Compatible processor series: Intel Core Ultra (Series 2). Supported memory types: DDR5-SDRAM, Maximum internal memory: 256 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: M.2, SATA III, Supported storage drive types: HDD & SSD, RAID levels: 0, 1, 5, 10. Ethernet interface type: 5 Gigabit Ethernet, Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi standards: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E.... Component for: PC, Motherboard form factor: ATX, Motherboard chipset family: Intel |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Motherboard/Z890-GAMING-WIFI |
| CnCode | 84733020 |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.34 |
| Unit Box Width | 0.27 |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset | Intel Z890 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | ATX |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Compatible processor series | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851 |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory clock speed (max) | 8800 MHz |
| Supported memory clock speeds | 4800/5600/6400/7200/8800 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of HDDs supported | 7 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| RAID levels | 0/1/10/5 |
| RAID support | Jah |
| Supported storage drive interfaces | M.2,SATA III |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| On-board graphics card | Ei |
| ATX Power connector (24-pin) | Jah |
| EPS power connector (8-pin) | Jah |
| Number of EPS power connectors (8-pin) | 1 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Jah |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi | Jah |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac)/Wi-Fi 6 (802.11ax)/Wi-Fi 6E (802.11ax)/Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Killer Wi-Fi 7 BE1750 |
| 1st M.2 highest PCI Express generation | 5.0 |
| 1st M.2 largest key size | 2280 |
| 2nd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 2nd M.2 largest key size | 2280 |
| 3rd M.2 highest PCI Express generation | 4.0 |
| 3rd M.2 largest key size | 2280 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 2 |
| ACPI version | 6.5 |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.7 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.008014 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.9 kg |
Lisainformatsioon
| Kaubamärk | MSI |
|---|---|
| MPN | Z890 GAMING WIFI |
| Toote tüüp | Emaplaadid (Intel) |
| Tootjagarantii (kuud) | 36 kuud |
| Laius (mm) | 243.84 mm |
| Sügavus (mm) | 304.8 mm |