Tootja info
| Long Description | MSI PRO A620AM-B EVO. Processor manufacturer: AMD, Processor socket: Socket AM5, Compatible processor series: AMD Ryzen 7000 Series, AMD Ryzen 8000 Series, AMD Ryzen 9000 Series. Supported memory types: DDR5-SDRAM, Maximum internal memory: 128 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: M.2, SATA III. Ethernet interface type: 5 Gigabit Ethernet. Component for: PC, Motherboard form factor: ATX, Motherboard chipset family: AMD |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Motherboard/PRO-A620AM-B-EVO/Overview |
| CnCode | 84733020 |
| Bullet Points |
|
| USB 2.0 ports quantity | 6 |
| USB 2.0 connectors | 6 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 7 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| Number of SATA III connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Motherboard chipset | AMD A620A |
| Processor manufacturer | AMD |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| HDMI version | 2.1 |
| Compatible processor series | AMD Ryzen 7000 Series/AMD Ryzen 8000 Series/AMD Ryzen 9000 Series |
| Supported processor sockets | Socket AM5 |
| Supported storage drive interfaces | M.2,SATA III |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Ethernet LAN | Jah |
| RAID support | Jah |
| Ethernet interface type | 5 Gigabit Ethernet |
| Memory slots type | DIMM |
| Product colour | Black |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC сompatibility | Non-ECC |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 1 |
| ATX Power connector (24-pin) | Jah |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory | Jah |
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| Number of M.2 (M) slots | 4 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.004617 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.915 kg |
Lisainformatsioon
| Kaubamärk | MSI |
|---|---|
| MPN | PRO A620AM-B EVO |
| Tootjagarantii (kuud) | 36 kuud |
| Laius (mm) | 218 mm |
| Sügavus (mm) | 243.84 mm |